Northwest Regatta Winners

Champions of the NIYA

A record of the winners of the Northwest Ice Yacht Association since 1913.

Home  >  Regattas  >  Northwest  >  Northwest Trophy Winners

CLASS A STERN STEERER

  • 1913 SQUARE PEOPLE, E. Peterson
  • 1914 PRINCESS II, E. Fauerbach
  • 1915 DEBUTANTE III, D. Van Dyke, K. Doemel, M. Mackie
  • 1922 ARCTIC, Edw. C. Maller Jr., Wm. Van Kenlen
  • 1923 BLUE BILL, J. D. Buckstaff
  • 1925 DEFIANCE, M. D. Bernard, P. Bernard
  • 1926 BLUE BILL, J. D. Buckstaff
  • 1927 PAULA, Starke Meyer
  • 1928 DORLA, Henry A. Meyer
  • 1930 DORLA, Henry A. Meyer
  • 1931 DORLA, Henry A. Meyer
  • 1934 FRITZ, F. A. Jungbluth, Carl Bernard
  • 1936 FRITZ, F. A. Jungbluth, Carl Bernard
  • 1937 FRITZ, F. A. Jungbluth, Carl Bernard
  • 1938 KOL-MASTER, A. F. Gartz Jr., Owner; Harry Melges, Skipper
  • 1939 BLUE BILL II, John Buckstaff, Owner; Tom Anger, Skipper
  • 1940 PHANTOM IV, James H. Kimberly, Owner; Tom Anger, Skipper
  • 1947 FRITZ, L. S. Lunder, Carl Bernard
  • 1948 FRITZ, L. S. Lunder, Owner; Jim Lunder, Skipper
  • 1949 MARY B, O.T.Havey, Owner; Carl Bernard, Skipper
  • 1950 MARY B, O.T.Havey, Owner; Carl Bernard, Skipper
  • 1951 MARY B, O.T.Havey, Owner; Carl Bernard, Skipper
  • 1952 MARY B, O.T.Havey, Owner; Carl Bernard, Skipper
  • 1954 MARY B, O.T.Havey, Owner; Carl Bernard, Skipper
  • 1956 FLYING DUTCHMEN II, Chuck Nevitt
  • 1960 DEBUTANTE III, Bud Stroshine
  • 1961 FERDINAND, Buddy Melges, Skipper; Morgan & Gerber, Crew
  • 1962 FERDINAND, Frank Morgan, Skipper Buddy Melges, Crew
  • 1963 FERDINAND, Frank Morgan, Skipper; Frank Trost, Crew
  • 1964 No Regatta
  • 1965 No Regatta
  • 1966 FERDINAND, Frank Morgan, Skipper; Buddy Melges, Crew
  • 1967 FERDINAND, Frank Morgan & Buddy Melges
  • 1968 No Regatta
  • 1969 MARY B, O.T.Havey, Owner; James Payton, Crew
  • 1970 No entries
  • 1971 FERDINAND, Buddy Melges, Skipper; Frank Morgan, G. E. Gerber, Jerry Sullivan, Crew
  • 1972 MARY B
  • 1973 No race
  • 1974 No race
  • 1975 No race
  • 1976 No race
  • 1977 Chauncey Griggs
  • 1978 No Regatta
  • 1979 No race
  • 1980 FERDINAND, Frank Morgan, Todd Morgan
  • 1981 Chauncey Griggs
  • 1982 No race
  • 1983 No race
  • 1984 No race
  • 1985 No race
  • 1986 No race
  • 1987 Bill Sills – one boat, no races
  • 1988 Chauncey Griggs
  • 1991 FERDINAND, Buddy Melges
  • 1992 MARY B, Manley Haines
  • 1996 Chuck Kaye
  • 2001 DEUCE, Rick Hennig
  • 2003 DEUCE, Rick Hennig
  • 2004 DEUCE, Rick Hennig
  • 2005 FRITZ, Fred Strit
  • 2007 TAKU, Erich Schloemer
  • 2008 TAKU, Erich Schloemer
  • 2009 TAKU, Erich Schloemer
  • 2010 TAKU, Erich Schloemer – one boat
  • 2011 No Regatta
  • 2012 MICHIGANDER, Eric Sawyer – one boat
  • 2013 No Race
  • 2014 MICHIGANDER, Eric Sawyer – one boat
  • 2015 No Regatta
  • 2016 MICHIGANDER, Eric Sawyer – one boat

CLASS B STERN STEERER

  • 1913 RED BIRD, L. Hollister, P. Bowen
  • 1914 DEBUTANTE, D. VANDYke, P. Bowen
  • 1915 VALIENT, W. P. Bernard, H. Nelson
  • 1916 to 1920 No race
  • 1921 WINNEBAGO B. W Flynn, H. Doemel
  • 1922 SHADOW, C. D. Meyer, A. Meyer
  • 1923 ANDY, H. C. Powelk, H. C. Muesthoff
  • 1924 ANDY, H. C. Powelk, Starkie Meyer
  • 1925 LIBERTY, W. P. Bernard, E. Tetzlaff
  • 1926 ANDY, H. C. Powelk, Starkie Meyer
  • 1927 PAULA, Starkie Meyer
  • 1928 PAULA, Starkie Meyer
  • 1929 No race
  • 1930 MARCIA, O. L. Dwight
  • 1931 ROMANCE, H. C. Powelk, Starkie Meyer
  • 1932 No race
  • 1933 No race
  • 1934 PAULA, Starkie Meyer
  • 1935 DONNIE, D J. J. Dichtl
  • 1936 CRAZY CRAFT, O.I.Y.C.
  • 1937 SU JACK, III Jack Vilas Sr.
  • 1938 REDBIRD, Mrs. Robert Tarrant
  • 1939 DANNIE, D Ed Friedrich, J. J. Dichtl
  • 1940 EVA III, Clarence Thiele, Edward Thiele
  • 1941 MISS JANE II, Ed Friedrich, R. D. Freund
  • 1942 MISS JANE II, Ed Friedrich, R. D. Freund
  • 1943-44-45 World War II No Regatta
  • 1946 MISS JANE II, Harris McCormick
  • 1947 RITA, Richard Sawyer, Kent Lundgren, Samuel We–s,
  • 1948 No race
  • 1949 No race
  • 1950 No race
  • 1951 MISS JANE II, Dan Coffey Jr., Einar Brink
  • 1952 to 1955 No race
  • 1956 ICICLE, Hary “Buddy” Melges Jr., R. N. Crawford, Owner
  • 1957 to 1960 No race
  • 1961 WINTER BELL, Lincoln Foster Sr.
  • 1962 No race
  • 1963 CLANCY, Glydwell Gerber
  • 1964 No Regatta
  • 1965 Carl Shumaker
  • 1966 CLANCY, Glydwell Gerber
  • 1967 No entries
  • 1968 No Regatta
  • 1969 CLANCY Charles Kotovic, Owner-Ed Zinn, Skipperike
  • 1970 No entries
  • 1971 William R. Danielson
  • 1972 No race
  • 1973 CLANCY John Olson
  • 1974 Jim Rettke
  • 1975 WINTER BELL, Mike J. Peters
  • 1976 WINTER BELL, B. Herman
  • 1977 CLANCY, John Olsen
  • 1978 No Regatta
  • 1979 No races
  • 1980 ICICLE, Jim Rettke
  • 1981 CLANCY, John Olsen
  • 1982 to 1986 No races
  • 1987 Bill Sills
  • 1988 Mike Peters
  • 1989 Jim Vandenburg
  • 1990 Dave Nelson
  • 1993 Jim Vandenburg
  • 1994 Tim Coffey
  • 1995 Mike Peters
  • 2001 Mike Peters
  • 2002 Mike Peters
  • 2003 Mike Peters
  • 2004 No Entries
  • 2005 Mike Peters
  • 2006 No Entries
  • 2007 No Entries
  • 2008 No Entries
  • 2009 No Entries
  • 2010 MISS JANE, Bill Hanson
  • 2011 No Regatta
  • 2012 No Entries
  • 2013 No Entries
  • 2014 Marvin Luck
  • 2015 No Regatta
  • 2016 No Entries
  • 2017 No Regatta

CLASS C STERN STEERER

  • 1926 DEFIANCE, II Wm. Bernard, Owner; Carl Gunderson, Skipper
  • 1930 ROUNDY, Wm. Bernard, Owner; Robert Wellman, Skipper,
  • 1931 IONE III, Ben Reynolds, Owner; John Fish, Skipper
  • 1937 HOLY SMOKE II, Don Campbell
  • 1939 FRISKY PHANTOM, James Kimberly
  • 1940 FRISKY PHANTOM, James Kimberly
  • 1941 FLIRT II, William S. Wells
  • 1946-47-48-49-50-51-52-53 Susan Jo, Lambert, Stroshine, Dick Heumueller
  • 1958 DAMFINO, James C. LaRuse
  • 1961 ACE OF SPADES, Dave Butler
  • 1962 No race
  • 1963 No race
  • 1964 No Regatta
  • 1965 Barney Reed
  • 1966 TWIN BEDS, Bill McCormick
  • 1967 TWIN BEDS, Bill McCormick
  • 1968 No Regatta
  • 1969 TWIN BEDS, Bill McCormick
  • 1970 No entries
  • 1971 No entries
  • 1973 TWIN BEDS, Bill McCormick
  • 1972 ROSEMARY, Donald Ward
  • 1974 TWIN BEDS, Bill McCormick
  • 1975 TWIN BEDS, Bill McCormick
  • 1976 TWIN BEDS, Bill McCormick
  • 1977 COUNTRY WOMEN, Tom Hyslop
  • 1978 No Regatta
  • 1979 No race
  • 1980 COUNTRY WOMEN, Tom Hyslop
  • 1981 Jim Stribrow
  • 1982 No race
  • 1983 No race
  • 1984 Jay Yaeso
  • 1985 No race
  • 1986 No race
  • 1987 Jay Seeboth
  • 1988 Jeff Seeboth
  • 1989 Jeff Seeboth
  • 1990 Jay Seeboth
  • 1991 Jeff Seboth
  • 1992 Jay Seeboth
  • 1993 Andy Gratton
  • 1994 Jeff Seeboth
  • 1995 TWIN BEDS, Peter McCormick
  • 1996 Jeff Seeboth
  • 1997 Jeff & Dave Lallier
  • 1998 Jeff Seeboth
  • 1999 Jeff Seeboth
  • 2001 TWIN BEDS, Peter McCormick
  • 2002 Jeff Seeboth
  • 2003 Jeff Seeboth
  • 2004 Jeff Seeboth
  • 2005 Jay Yaeso
  • 2006 No Races
  • 2007 TWIN BEDS, Peter McCormick
  • 2008 TWIN BEDS, Peter McCormick
  • 2009 Jeff Seeboth
  • 2010 Jeff Seeboth
  • 2011 No Regatta
  • 2012 No Entries
  • 2013 Mike Peters, ACE OF SPADES
  • 2014 Mike Peters, ACE OF SPADES
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Mike Peters, ACE OF SPADES
  • 2017 No Regatta

CLASS D STERN STEERER

  • 1948 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1949 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1950 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1951 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1952 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1953 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1954 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1955 ROSEMARY II, Don Ward
  • 1956 ROSEMARY III, Don Ward
  • 1957 ROSEMARY III, Don Ward
  • 1958 ROSEMARY III, Don Ward
  • 1959 DEE WHIZ, Dick Disbrow
  • 1960 ROSEMARY III, Don Ward
  • 1961 DEE WHIZ, Dick Disbrow
  • 1962 DEE WHIZ, Dick Disbrow
  • 1963 DEE WHIZ, Dick Disbrow
  • 1964 No Regatta
  • 1965 DEE WHIZ, Dick Disbrow
  • 1966 DEE WHIZ, Dick Disbrow
  • 1967 RED WITCH, Richard E. Slates
  • 1968 No Regatta
  • 1969 RED WITCH, Richard E. Slates
  • 1970 RED WITCH, Richard E. Slates
  • 1971 RED WITCH, Richard E. Slates
  • 1973 DEE WHIZ, Bill Osenga
  • 1972 RED WITCH, Richard E. Slates
  • 1974 RED WITCH, Dick Slates
  • 1975 ROSEMARY IV, Don Ward
  • 1976 RED WITCH, Dick Slates
  • 1977 No races
  • 1978 No Regatta
  • 1979 No races
  • 1980 No races
  • 1981 ROSEMARY IV, Don Ward
  • 1982 No races
  • 1983 No races
  • 1984 John Davis
  • 1985 No races
  • 1986 PGE, Jay Seeboth
  • 1988 John Kersten
  • 1989 John Kersten
  • 1990 Jay Seeboth
  • 1991 Norbert Salzieder
  • 1992 Jay Seeboth
  • 1993 Marv Luck
  • 1994 Marv Luck
  • 1995 Marv Luck
  • 1996 Marv Luck
  • 1997 Marv Luck
  • 1998 Jay Seeboth
  • 1999 Jay Seeboth
  • 2001 Marv Luck
  • 2002 Marv Luck
  • 2003 Norbert Salzieder
  • 2004 Jay Seeboth
  • 2005 Marv Luck
  • 2006 No Races
  • 2007 Marv Luck
  • 2008 Marv Luck
  • 2009 Chip Sawyer
  • 2010 Joe Terry
  • 2011 No Regatta
  • 2012 No Entries
  • 2013 John Davis
  • 2014 John Davis
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Andy Gratton ROSEMARY
  • 2017 No Regatta


STERN STEERER OVERALL

  • 1994 Jeff Seeboth, MISS MISCHIEF
  • 1995 Peter McCormick, TWIN BEDS
  • 1996 Jeff Seeboth, MISS MISCHIEF
  • 1997 Jeff Seeboth, MISS MISCHIEF
  • 1998 Jeff Seeboth, MISS MISCHIEF
  • 1999 Jeff Seeboth, MISS MISCHIEF
  • 2000 No Regatta
  • 2001 Rick Hennig, Todd Knop, Mott, Haas, DEUCE
  • 2002 Jeff Seeboth, MISS MISCHIEF
  • 2003 Hennig, Knop, Mott, Haas, DEUCE
  • 2004 Rick Henning, Todd Knop, DEUCE
  • 2005 Jay Yaeso
  • 2006 No Regatta
  • 2007 Erich Schloemer, TAKU
  • 2008 Erich Schloemer, TAKU
  • 2009 Erich Schloemer, TAKU
  • 2010 Jeff Seeboth
  • 2011 No Regatta
  • 2012 Erick Sawyer
  • 2013 Erick Sawyer
  • 2014 Erick Sawyer
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Andy Gratton
  • 2017 No Regatta


FREE FOR ALL

  • 1913 SIRIUS, A Class stern-steerer, W. Nowark Menominee, Mi.
  • 1914 DEBUTANTE, A Class stern steerer, VANDYke & Bowman Oshkosh, Wi.
  • 1915 DEBUTANTE III, A Class stern-steerer, DA. VANDYke & Doemel Oshkosh, Wi.
  • 1922 MISS WISCONSIN, A Class stern-steerer, Clinton Steinle & ANDY Flom Madison, Wi.
  • 1923 MISS WISCONSIN, A Class stern-steerer, Clinton Steinle & ANDY Flom Madison, Wi.
  • 1926 MISS MILWAUKEE, A Class stern-steerer, J. C. VANDYke
  • 1928 FELIX, A Class stern-steerer, C. F. Loper Oshkosh, Wi.
  • 1930 PAULA,B Class stern-steerer, Starke Meyer Pewaukee, Wi.
  • 1933 DONNIE D, B Class stern-steerer, Joe Dichtl Oshkosh, Wi.
  • 1935 FRITZ, A Class stern-steerer, FRITZ Jungbluth Carl Bernard Madison, Wi.
  • 1936 FRITZ, A Class stern-steerer, FRITZ Jungbluth Carl Bernard Madison, Wi.
  • 1937KOL MASTER, B Class stern-steerer, F. Gartz, Harry Melges Lake Geneva, Wi.
  • 1938 CRAZY CRAFT, C Class stern-steerer,Lampert & Bud Stroshine Oshkosh, Wi.
  • 1939 FRISKY PHANTOM, C Class stern steererJames Kimberly Neenah, Wi.
  • 1940 SUSIE Q, Skeeter E Class, Jack Vilas Lake Geneva, Wi.
  • 1941 SUSIE Q,Skeeter E Class, Jack Vilas Lake Geneva, Wi.
  • 1942 JANE D, D Class stern steerer, N. D. Freund Chilton, Wi.
  • 1947 FLYING PHANTOM III, Skeeter E Class, Jim Kimberly Neenah, Wi.
  • 1948 SEABISCUIT, Skeeter E Class, Howard Boston Mt.Clemens, Mi.
  • 1949 Renegade, Skeeter E Class, Elmer Millenbach Detroit, Mi.
  • 1951 Renegade, Skeeter E Class, Elmer Millenbach Detroit, Mi.
  • 1952 Renegade, Skeeter E Class, Elmer Millenbach Detroit, Mi.
  • 1954 SNOWGOOSE,Skeeter E Class, Chuckie Kotovic Jr. Pewaukee, Wi.
  • 1955 SNOWGOOSE,Skeeter E Class, Chuckie Kotovic Jr. Pewaukee, Wi.
  • 1958 TUSCARORA, Skeeter E Class, Frank J. Trost Pewaukee, Wi.
  • 1960 THUNDERJET,Skeeter E Class, William R. Perrigo Pewaukee, Wi.
  • 1961 TUSCARORA, Skeeter E Class, Frank J. Trost Pewaukee, Wi.
  • 1962 MISS FORTUNE IV, Skeeter E Class, Jack Ripp Madison, Wi.
  • 1963/1969 No race
  • 1970 PIRATE,Skeeter E Class, David Rosten Madison, Wi.
  • 1971 No race
  • 1972 No race
  • 1973 No race
  • 1974 SMOKIN’, Skeeter E Class, Bill Perrigo Jr. Pewaukee, Wi.
  • 1975 SLAVE SHIP,Skeeter E Class, L. J. Lonnecke Jr. Lake Geneva, Wi
  • 1976 No Race
  • 1977 HONEYBUCKET IV,Skeeter E Class, Bill Mattison Madison, Wi.
  • 1978 No race
  • 1979 No race
  • 1980 No race
  • 1981 WHITE HEAT,Skeeter E Class, Hary “Buddy” Melges Jr., Lake Geneva, Wi
  • 1982 WHITE HEAT,Skeeter E Class, Hary “Buddy” Melges Jr., Lake Geneva, Wi
  • 1983 SLYPOKE,Skeeter E Class, Hary “Buddy” Melges Jr., Lake Geneva, WI
  • 1984 No race
  • 1985 No race
  • 1986 No race
  • 1987 SLYPOKE,Skeeter E Class, Harry Melges III, Lake Geneva, Wi
  • 1988 WARRIOR II,Skeeter E Class, Ken Whitehorse, Madison, Wi
  • 1989 WHITE HEAT,Skeeter E Class, Hans Melges, Lake Geneva, Wi
  • 1990 CANADIAN,Skeeter E Class, Bob Intini Hamilton, Ontario, Canada
  • 1991 HONEYBUCKET,Skeeter E Class, Bill Mattison Madison, Wi
  • 1992 No Race
  • 1993 ATTITUDE,Skeeter E Class, Dan Clapp New Jersey
  • 1994 No Race
  • 1995 No Race
  • 1996 LOST KAU’S,Skeeter E Class, Ron Sherry Detroit, MI
  • 1997 AMPHETAMINE II,Skeeter E ClassSkeeter, Tom Hyslop Pewaukee, WI
  • 1998 AMPHETAMINE II,Skeeter E Class, Tom Hyslop Pewaukee, WI
  • 1999 2003 No Race
  • 2004 No Race
  • 2005 No Race
  • 2006 No Race
  • 2007 No Race
  • 2008 INSANITY,Skeeter E Class, Dan Clapp New Jersey
  • 2009 No Race
  • 2010 No Race
  • 2011 No Race
  • 2012 No Race
  • 2013 John Dennis, Minnetonka, MN
  • 2014 John Dennis, Minnetonka, MN
  • 2015 No Regatta
  • 2016 No Race
  • 2017 No Regatta


FREE FOR ALL 2ND PLACE

  • 1940 FRISKY, Phantom James H. Kimberly
  • 1947 JACK POT, Eddie Rollberg
  • 1948 WHITE HEAT, Harry Melges
  • 1949 CYCLONE 7th, Howard L. Boston
  • 1951 CYCLONE, Howard L. Boston
  • 1952 MARY B, O. T. Havey, Carl Bernard
  • 1953 SEABISCUIT II, Howard L. Boston
  • 1958 MISS FORTUNE III, Jack Ripp
  • 1960 HONEYBUCKETIV, B ill Mattison
  • 1962 TUSCARORA, Frank Trost
  • 1963 No race
  • 1964 No Regatta
  • 1965 No race
  • 1966 No race
  • 1967 No race
  • 1968 No Regatta
  • 1969 No race
  • 1970 SLAVE SHIP, Louis J. Loenneke Jr.
  • 1971 No race
  • 1972 No race
  • 1973 No race
  • 1974 Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 1975 No race
  • 1976 LaMarr Lundberg
  • 1977 LaMarr Lundberg
  • 1978 No race
  • 1979 No race
  • 1980 No race
  • 1981 HONEYBUCKET, Bill Mattison
  • 1982 WHITE HEAT, Harry Melges III
  • 1983 WHITE HEAT, Harry Melges III
  • 1984 No race
  • 1985 No race
  • 1986 No race
  • 1987 ORCA, Harry Saville
  • 1988 CANADIAN, Bob Intini
  • 1989 BLUE BILL, Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 1990 POON, Ken Kreider
  • 1991 RAMBL’N, Paul Krueger
  • 1993 CANADIAN, Bob Intini
  • 1996 LOST KAU’S, Greg Simon
  • 1997 SASSY, Jay Yaeso
  • 1998 SASSY, Jay Yaeso
  • 1999-2007 No race
  • 2008 LOST KAU’S, Bob Kau
  • 2009-2012 No Race
  • 2013 WARRIOR, Ken Whitehorse
  • 2014 CHILD’S PLAY, Jay Yaeso
  • 2015 No Regatta
  • 2016 No Race
  • 2017 No Regatta

CLASS E SKEETER

  • 1936 MICKEY FINN, Harry Melges
  • 1937 GALE, Harry Nye
  • 1938 GALE, Harry Nye
  • 1939 PLUTO, A. Tomczyk
  • 1940 PILLORY, J. S. Clifford
  • 1941 SUSIE Q 2, Jack Vilas Jr.
  • 1942 FLYING PHANTOM II, Jim Kimberly
  • 1947 JACK POT, Eddie Rollberg
  • 1948 MINX IV, Art Siebke
  • 1949 RENEGADE, II Elmer Millenbach
  • 1950 THUNDERJET, Bill Perrigo
  • 1951 CYCLONE 7th, Howard L. Boston
  • 1952 THUNDERJET, Bill Perrigo
  • 1953 RENEGADE III, E. A. Millenbach
  • 1954 SLICK CHICK, Hal Warshauer
  • 1956 TUSCARORA, Frank Trost
  • 1957 MISS FORTUNE III, Jack Ripp
  • 1958 THUNDERJET, Bill Perrigo
  • 1959 MISS FORTUNE IV, Jack Ripp
  • 1960 MISS FORTUNE IV, Jack Ripp
  • 1961 MISS FORTUNE IV, Jack Ripp
  • 1962 YELLOW KNIFE, Meryl Amo
  • 1963 TUSCARORA, Frank Trost
  • 1964 No Regatta
  • 1965 PIRATE, David Rosten
  • 1966 MISS FORTUNE IV, Jack Ripp
  • 1967 MICKEY FINN, Michael H. Sherin
  • 1968 No Regatta
  • 1969 HONEYBUCKETVI, William K. Mattison
  • 1970 SLAVE SHIP, Louis J. Loenneke Jr.
  • 1971 EL MATADOR, LaMarr Lundberg
  • 1972 Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 1973 PIRATE, David Rosten
  • 1974 Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 1975 FROZEN ASSET, Robert E. Pegel
  • 1976 LaMarr LundBerg
  • 1977 WARRIOR, Ken Whitehorse
  • 1978 No Regatta
  • 1979 RAMBL’N, Paul Krueger
  • 1980 HONEYBUCKET, VII Bill Mattison
  • 1981 WHITE HEAT, Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 1982 Bill Perrigo
  • 1983 SLYPOKE, Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 1984 SLYPOKE, Jeff Baker
  • 1985 No Regatta
  • 1986 SLYPOKE, Harry Melges III
  • 1987 SLYPOKE, Harry Melges III
  • 1988 ORCA, Harry Saville
  • 1989 HONEYBUCKET, Bill Mattison
  • 1990 HONEYBUCKET, Bill Mattison
  • 1991 SLYPOKE, Hans Melges
  • 1992 HONEYBUCKET, Bill Mattison
  • 1993 ATTITUDE, Dan Clapp
  • 1994 POON, Ken Kreider
  • 1995 AMPHETAMINE 2, Tom Hyslop
  • 1996 ATTITUDE, Dan Clapp
  • 1997 AMPHETAMINE 2, Tom Hyslop
  • 1998 SASSY, Jay Yaeso
  • 1999 AMPHETAMINE 2, Tom Hyslop
  • 2001 HONEYBUCKETXI, Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 2002 SASSY, Jay Yaeso
  • 2003 SASSY, Jay Yaeso
  • 2004 LOST KAU’S, Bob Kau
  • 2005 INSANITY, Dan Clapp
  • 2006 No Regatta
  • 2007 HONEYBUCKETXI, Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 2008 INSANITY, Dan Clapp
  • 2009 INSANITY, Dan Clapp
  • 2010 Tie: INSANITY, Dan Clapp & SASSY, Jay Yaeso
  • 2011 No Regatta
  • 2012 INSANITY, Dan Clapp
  • 2013 Jay Yaeso
  • 2014 Jay Yaeso
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Steve Orlebeke
  • 2017 No Regatta

CLASS E SKEETER 2ND PLACE

  • 1993 Rob Intini
  • 1994 Tom Hyslop
  • 1995 Bill Dale
  • 1996 Bill Dale
  • 1997 Bill Mattison
  • 1998 Tom Hyslop
  • 1999 Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 2000 No race
  • 2001 Dan Clapp
  • 2002 No race
  • 2003 Bob Kau
  • 2004 Tom Hyslop
  • 2005 Tom Hyslop
  • 2006 No Race
  • 2007 Tom Hyslop
  • 2008 Jay Yaeso
  • 2009 Jay Yaeso
  • 2010
  • 2011 No race
  • 2012 Jay Yaeso
  • 2013 John Dennis
  • 2014 Mark Isabelle
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Jay Yaeso
  • 2017 No Regatta

CLASS E SKEETER 3RD PLACE

  • 1993 Jay Yaeso
  • 1994 Harry “Buddy” Melges Jr.
  • 1995 Bill Mattison
  • 1996 Paul Krueger
  • 1997 Jay Yaeso
  • 1998 Paul Krueger
  • 1999 Jay Yaeso
  • 2000 No race
  • 2001 Pete Rochelle
  • 2002 Bill Dale
  • 2003 Harry “Buddy” Melges Jr.
  • 2004 Harry “Buddy” Melges Jr.
  • 2005 Bob Kau
  • 2006 No Races
  • 2007 Paul Krueger
  • 2008 Bob Kau
  • 2009 Rick Stavola
  • 2010 Tom Hyslop
  • 2011 No Regatta
  • 2012 Rick Stavola
  • 2012 Ken Whitehorse
  • 2013 Ken Whitehorse
  • 2014 John Dennis
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Mark Isabell
  • 2017 No Regatta

E SKEETER FIRST RACE

  • 1993 Dan Clapp
  • 1994 Ken Kreider
  • 1995 Tom Hyslop
  • 1996 Dan Clapp
  • 1997 Jay Yaeso
  • 1998 Jay Yaeso
  • 1999 Buddy Melges
  • 2000 No Race
  • 2001 Buddy Melges
  • 2002 Jay Yaeso
  • 2003 Jay Yaeso
  • 2016 Steve Orlebeke
  • 2017 No Regatta

CLASS B SKEETER

  • 1980 Burly Brellenthin
  • 1981 Burly Brellenthin
  • 1982 Burl Brellenthin
  • 1983 Tom Eck
  • 1984 Burly Brellenthin
  • 1985 No Regatta
  • 1986 Burly Brellenthin
  • 1987 Burly Brellenthin
  • 1988 Burly Brellenthin
  • 1989 Burly Brellenthin
  • 1990 Burly Brellenthin
  • 1991 George Beukama
  • 1992 Doug Bearder
  • 1993 Spark Lundberg
  • 1994 Only one boat no races
  • 1995 Steve Schalk
  • 1996 Spark Lundberg
  • 1997 Steve Schalk
  • 1998 Steve Schalk
  • 1999 Steve Schalk
  • 2002 Steve Schalk
  • 2003 Steve Schalk
  • 2004 Steve Schalk
  • 2005 Steve Schalk
  • 2006 No Regatta
  • 2007 Steve Schalk
  • 2008 Steve Schalk
  • 2009 Steve Schalk
  • 2010 Steve Schalk
  • 2011 No Regatta
  • 2012 No Races
  • 2013 Steve Schalk
  • 2014 Steve Schalk
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Steve Schalk
  • 2015 No Regatta


E SKEETER WOMAN

  • 1958 Jean Zwicky Pewaukee Ice Yacht Club
  • 1959-2017 No women entered

CLASS DN

  • 1954 Skip Boston
  • 1955 Bill Sporer
  • 1956 William Sarns
  • 1957 Skip Boston
  • 1958 Remi R. DeBlaere
  • 1959 Edward Grant
  • 1960 Jane Pegel
  • 1961 William Bentsen
  • 1962 Jane Pegel
  • 1963 Jane Pegel
  • 1964 No Regatta
  • 1965 Kent Brown
  • 1966 Jane Pegel
  • 1967 Jane Pegel
  • 1968 No Regatta
  • 1969 Jane Pegel
  • 1970 Jane Pegel
  • 1971 Jane Pegel
  • 1972 Gordie Bowers
  • 1973 George Timmons
  • 1974 Jan Gougeon
  • 1975 Bill Allen
  • 1976 Jane Pegel
  • 1977 Joe Norton
  • 1978
  • 1979 Jan Gugeon
  • 1980 Hary “Buddy” Melges Jr.
  • 1981 Ron Sherry
  • 1982 No Regatta
  • 1983 Mike Jankowski
  • 1984 Jane Pegel
  • 1985 No Regatta
  • 1986 Joe Norton
  • 1987 Ted Flack
  • 1988 Lou Loenneke
  • 1989 Joe Norton
  • 1990 Jane Pegel
  • 1991 Lou Loenneke
  • 1992 Eric Loenneke
  • 1993 Lou Lonneke
  • 1994 Lou Lonneke
  • 1995 Todd Gamble
  • 1996 Lou Lonneke
  • 1997 John Dennis
  • 1998 Wendall Sherry
  • 1999 John Dennis
  • 2001 Lou Lonneke
  • 2002 John Dennis
  • 2003 John Dennis
  • 2004 John Dennis
  • 2005 John Dennis
  • 2006 No Regatta
  • 2007 Jim McDonagh
  • 2008 Jim Gluek
  • 2009 Steve Orlebeke
  • 2010 John Dennis
  • 2011 No Regatta
  • 2012 John Dennis
  • 2013 John Davenport
  • 2014 Peter Orlebeke
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Mark “Doctor” Christensen
  • 2017 No Regatta

DN FIRST WOMAN

  • 1958 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1959 No women competed
  • 1960 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1961 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1962 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1963 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1964 No Regatta
  • 1965 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1966 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1967 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1968 No Regatta
  • 1969 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1970 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1971 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1972 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1973 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1974 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1975 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1976 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1977 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1978 No Regatta
  • 1979 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1980 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1981 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1982 Lucy Menasco Skeeter Ice Boat Club
  • 1983 Barbera Arnold FourLakes Ice Yacht Club
  • 1984 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1985 No Regatta
  • 1986 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1987 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1988 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1989 Sue Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1990 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1991 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1992 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1993 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1994 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1995 Sue Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1996 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1997 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1998 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 1999 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2001 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2002 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2003 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2004 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2005 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2007 Jori Lenon Four Lakes Ice Yacht Club
  • 2008 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2009 Suzie Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2010 Julie Richards Grand Traverse Ice Yacht Club
  • 2011 No Regatta
  • 2012 Julie Jankowski Green Lake Ice Yacht Club
  • 2013 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2014 Jane Pegel Skeeter Ice Boat Club
  • 2015 No Regatta
  • 2016 No Entry
  • 2017 No Regatta

DN FIRST JUNIOR

  • 1960 Ricky Frank
  • 1961 Ricky Frank
  • 1962 Louis Loenneke III
  • 1963 Ricky Sternkopf
  • 1964 No Regatta
  • 1965 No Regatta
  • 1966 Pat Frohrib
  • 1967 Glenn Parringer
  • 1968 No Regatta
  • 1969 Danny Kuemmerlein
  • 1970 Susie Pegel
  • 1971 Matt Patterson Jr.
  • 1972 Susie Pegel
  • 1973 Susie Pegel
  • 1974 Susie Pegel
  • 1975 Pat McCormick
  • 1976 Mike O’Brien
  • 1977 Hans Melges
  • 1978 No Regatta
  • 1979 Bob McCormick
  • 1980 Harry Melges III
  • 1981 Hans Melges
  • 1982 No Regatta
  • 1983 No Regatta
  • 1984 Gregg Simon
  • 1985 No Regatta
  • 1986 No juniors in races
  • 1989 Aaron Strange
  • 1990 Clinton Renji
  • 1992 Clinton Renji
  • 1993 Patrick Heaney
  • 1995 Ryan Kau
  • 1997 Ryan Kau
  • 1998 Adam Goeff
  • 2002 Grady Ganta
  • 2003 Grady Ganta
  • 2004 ?
  • 2005 ?
  • 2006 No Regatta
  • 2007 ?
  • 2008 ?
  • 2009 Sam Meyer
  • 2010 Sam Meyer
  • 2011 No Regatta
  • 2012 Sam Meyer
  • 2013 No junior sailor
  • 2014 No junior sailor
  • 2015 No Regatta
  • 2016 No junior sailor
  • 2017 No Regatta

RENEGADE

  • 1958 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1959 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1960 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1961 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1962 Elmer Millenbach RenegadeIII
  • 1963 Elmer Millenbach RenegadeIII
  • 1964 No Regatta
  • 1965 No Regatta
  • 1966 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1967 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1968 No Regatta
  • 1969 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1970 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1971 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1972 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1973 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1974 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1975 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1976 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1977 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1978 No Regatta
  • 1979 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1980 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1981 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1982 Bob Bjorkland UP-N-ATOM
  • 1983 Elmer Millenbach RENEGADE III
  • 1984 Jerry Simon SIMONIZED 2
  • 1985 No Regatta
  • 1986 Arlyn Lafortune AIR CONDITIONED
  • 1987 Loren Sherry STARDUST
  • 1988 Jack Ripp JACK’S FROST III
  • 1989 Jack Ripp JACK’S FROST III
  • 1990 Tim McCormick AIM
  • 1991 Roger Derusha 8-BALL
  • 1992 Jack Ripp JACK’S FROST III
  • 1993 Tim McCormick AIM
  • 1994 Tim McCormack AIM
  • 1995 Roger Derusha 8-BALL
  • 1996 Tim McCormack AIM
  • 1997 Tim McCormack AIM
  • 1998 Jack Ripp JACK’S FROST
  • 1999 Mike Derusha TOP BANANA
  • 2000 No Regatta
  • 2001 Lorne Sherry STARDUST
  • 2002 Don Anderson EASYRIDER
  • 2003 Mike Derusha 8-BALL
  • 2004 Tim McCormick AIM
  • 2005 Tim McCormick AIM
  • 2006 No Regatta
  • 2007 Mike Derusha 8-BALL
  • 2008 Greg Simon SIMONIZED Jr.
  • 2009 Greg McCormick
  • 2010 Mike Derusha 8-BALL
  • 2011 No Regatta
  • 2012 Mike Derusha 8-BALL
  • 2013 Mike Derusha 8-BALL
  • 2014 Greg Simon SIMONIZED Jr.
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Mike Derusha 8-BALL
  • 2017 No Regatta

RENEGADE 1ST RACE

  • 1997 Tim McCormick AIM
  • 1998 Tim McCormick AIM
  • 1999 Mike Derusha TOP BANANA
  • 2000 no race
  • 2001 Mike Derusha TOP BANANA
  • 2002 Jim Nordhaus AY CARUMBA
  • 2003 Mike Derusha 8-BALL
  • 2004 Tim McCormick AIM
  • 2005 Tim McCormick AIM
  • 2006 No Regatta
  • 2007 Mike Derusha 8-BALL
  • 2008 Greg Simon SIMONIZED Jr.
  • 2009 Greg Simon SIMONIZED Jr.
  • 2010 Mike Derusha 8-BALL
  • 2011 No Regatta
  • 2012 George Gerhardt FROZEN ASSET
  • 2013 George Gerhardt FROZEN ASSET
  • 2014 Greg Simon SIMONIZED Jr.
  • 2015 No Regatta
  • 2016 Mike Derusha 8-BALL
  • 2017 No Regatta

RENEGADE 2ND RACE

    • 1997 Jack Ripp JACK’S FROST III
    • 1998 Jack Ripp JACK’S FROST III
    • 1999 Mike Derusha TOP BANANA
    • 2000 No race
    • 2001 Jack Ripp JACK’S FROST III
    • 2002 Tim McCormick AIM
    • 2003 Mike Derusha 8-BALL
    • 2004 Tim McCormick AIM
    • 2005 Mike Derusha 8-BALL
    • 2006 No Regatta
    • 2007 Mike Derusha 8-BALL
    • 2008 Mike Derusha 8-BALL
    • 2009 Greg McCormick
    • 2010 Mike Derusha 8-BALL
    • 2011 No Regatta
    • 2012 George Gerhardt FROZEN ASSETs
    • 2013 Tim McCormick AIM
    • 2014 Mike Derusha 8-BALL
    • 2015 No Regatta
    • 2016 Mike Derusha 8-BALL
    • 2017 No Regatta
%d bloggers like this: